Skip to Content

گزارش سفر کارگروه ملی همکاریهای علمی بین المللی ایران به کشور اتریش

 
 
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، کارگروه ملی همکاریهای علمی بین المللی به منظور شرکت در کنفرانس مشترک همکاریهای آموزش عالی از ۳ تا ۵ بهمن ۱۳۹۶ به سرپرستی آقای دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل و با حضور آقای دکتر محمدعلی سبحان اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی به عنوان مسئول کارگروه ملی همکاری با کشور اتریش و نیز تعدادی از مسئولان دانشگاه های مختلف به کشور اتریش سفر کرد. 
 
       در روز سه شنبه ۳ بهمن ، دیداری از آکادمی علوم اتریش صورت گرفت و راهکارهای گسترش ارتباطات علمی مطرح شد و مقرر گردید همکاری مشترک بیشتری در تحقیقات استادان رشته های علوم انسانی، علوم پایه و فنی به ويژه در حوزه های جدید فناوری صورت بگیرد. سپس بازدیدی از صندوق حمایت مالی علوم اتریش انجام و زمینه های همکاری بورسیه ها و نحوه حمایت های مالی بحث و بررسی شد و در نهایت دانشگاه خوارزمی مسئول هماهنگی های بعدی در اجرای مصوبات مرتبط با دو محور آکادمی اتریش و صندوق حمایت مالی تعیین شد. 
 
     در ادامه سفر ؛ جلسه ای به منظور انتخاب طرحهای مشترک در قالب کمیته ای با حضور رئیس جمهور سابق اتریش آقای فیشر، مدیرکل آژانس همکاریهای علمی اتریش OEAD ، روسای دانشگاههای اتریش و گروه اعزامی ایران متشکل از قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، سفیر ایران در اتریش، رئیس دانشگاه خوارزمی و مدیر مرکز همکاریهای بین المللی دانشگاه خوارزمی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائه گزارش توسط مسئولان دانشگاه خوارزمی و نماینده دانشگاهی کشور اتریش، 17 طرح از مجموع 78 طرح؛ مورد توافق کمیته قرار گرفت که این 17 طرح مختص دانشگاههای تهران و سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در حوزه های مختلف علوم انسانی، علوم پایه، هنر و فنی و مهندسی بودند. 
 
      در روز چهارشنبه ۴ بهمن نیز کنفرانس عمومی همکاری های علمی دو کشور درخصوص گسترش همکاریهای علمی و آموزشی در قالب کارگروههای تخصصی شروع و درجریان است.
 
لازم به ذکر است در راستای توسعه روابط و همکاری های بین المللی علمی و آموزشی با کشورهای مختلف جهان ؛ سال گذشته دانشگاه خوارزمی به عنوان متولی کارگروه ملی همکاری با کشور اتریش انتخاب شد.